Dywan dla dziecka z alergią

DYWAN DLA DZIECKA Z ALERGIĄ

Większość z nas uważa, że do pokoju dziecka cierpiącego na alergię nie powinno się kupować dywanu. Staramy się trzymać z daleka wszystko, co może nasilać objawy alergii i być siedliskiem różnych alergenów, a tym samym odbieramy maluchom możliwość zabawy na miękkim i kolorowym dywanie. Jest to przekonanie niesłuszne i mylne: dziecko z alergią również może cieszyć się bajkowym i kolorowym dywanem i przyjemnie spędzać na nim liczne godziny na zabawie, trzeba tylko wiedzieć, jaki produkt kupić, aby mu nie zaszkodzić.

Wybieraj dywany syntetyczne


Najważniejszą rzeczą jest materiał, z którego wykonano dywan. Rodzice szukający dywanu do pokoju dziecka cierpiącego na alergię powinni wybierać dywany syntetyczne, a więc mające w swoim składzie poliamid, akryl, polipropylen, wiskozę lub mikrofibrę. Dywany wełniane, choć niezwykle piękne i miękkie, niestety w trakcie użytkowania tracą tzw. martwe włókna, które wychodzą z dywanu i mogą być przyczyną nasilania się objawów alergii. Niemożność wyboru dywanu wełnianego dla wielu jest powodem rezygnacji z jakiegokolwiek zakupu, bowiem powielają niesłuszny pogląd, iż wyłącznie dywany wełniane mogą być produktem wysokiej jakości. Dywany z włókien syntetycznych są równie miękkie i komfortowe w użytkowaniu, a przy tym dużo łatwiejsze w codziennej konserwacji.

Regularnie odkurzaj dywan

Ważne jest regularne czyszczenie dywanu, ponieważ nawet gdybyśmy bardzo chcieli, nie jesteśmy w stanie wyeliminować kurzu z naszego mieszkania, możemy natomiast zdecydowanie zmniejszyć jego ilość. Regularność jest bardzo ważna - dywan powinien być odkurzany codziennie, maksymalnie co kilka dni, dzięki czemu roztocza i kurz nie będą miały możliwości nagromadzić się na powierzchni dywanu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się odkurzanie na mokro odkurzaczem wodnym, jednak wówczas takie czyszczenie należy przeprowadzać raz na jakiś czas, by nie przemoczyć dywanu.